Ha meghalljuk azt a szót, hogy rehabilitáció, gondolom mindenkinek az a klasszikus kórházi jelenet ugrik be a fejébe, hogy egy alagsori pincében csoportos gyógytornán veszünk részt a törött lábunkkal. Szeretném közelebb hozni a rehabilitáció fontosságát az emberek számára, így ez a bejegyzés bizony a rehbilitációról fog szólni emberi nyelven.

A rehabilitáció egy komplex folyamat, melyben team-munkát végeznek a szakemberek és a gyógyító tevékenységen túl fontos, hogy minnél nagyobb önállóságot érjen el az adott személy.

Az elmúlt években megváltozott a megközelítése: a betegségek, sérülésel, fejlődési rendellenességek, személyes tulajdonásgok, illetve a külső környezet feltételei között.
A rehabilitációs eredmények és az esélyegyenlőség mellett kiálló szervezetek-intézetek is bebizonyították, hogy:
- Különböző mértékű lehet a károsodás jellege az adott személyen.
- Hasonló károsodások a személy és a környezeti feltételek mellett eltérően gyógyulhatnak.
- A fogyatékosággal élő emberek társadalmi részvételét befolyásolja a környezet, mely támogató vagy akadályozó jellegű lehet.

A rehabilitáció egy igen fontos terület, mely sajnos csak kellő menyniségű anyagi háttérrel működik megfelelően. Nah de de nézzük meg pontokba szedve, hogy a rehabilitáció miket is takar, kik végezhetik és milyen elvárásaink lehetnek?
A folyamat:
- Elöszőr álltalában egy orvos ( belgyógyász, ideggyógyász, ortopédus stb) megállapítja különböző vizsgálatok álltal, hogy milyen rehabilitációs folyamatra lesz szükség, amelyhez megfelelő szakemerrel konzultál.
- Később a rehabilitációs programot megbeszélik a "beteggel".
- A rehabilitáció folyamatában ellenőrzik, hogy hatékony-e az adott terápia.
- Az időszak végén tanáccsal látják el az adott személyt, hogy a további életvitelben milyen kezelések ismétlésére lehet szükség.



Kik végeznek rehabilitációs foglalkozásokat?
- Gyógytornászok: Mozgásszervrendszerrel foglalkoznak, a páciens izomerejének visszaállítása a fő cél. Általános mobilizációval és aktivizációval segítik a rehabilitáció folyamatát.
-Szomatopedagógusok: Mozgásképességekben akadályozottak mozgásterápiájával és pedagógiájával foglalkoznak..
- Konduktorok: Pető módszer, főképpen központi idegrendszeri sérüléssel élőkkel foglalkoznak.Komplex rehabilitációs kezelést adnak. Önellátásképesség és az újratanulás fontos szempont náluk.
- Sportterapeuta: Gyógytestnevelés és pszichológia ágazatából is vegyítenek. Ebben a terápiában a teljesítmény növelése fontos cél.
- Ergoterapeuta : A lehető legmagasabb szintű független élet elérése a cél.
- Gyógypedagógus: Az öregedő társadalomban egyre nagyobb szükégünk lesz gyógypedagógusokra, hiszen a látás és hallássérüléssel egyszer mindenki szembesülni fog, valamint a különböző műtétek, vagy akár implantátumok behelyezése után ( hallószerv pótlás). A hallás és beszéd tanítás és gyakoroltatásához ezekre a szakemberekre van szükség.
- Ápolók és gondozók: Rehabilitációs kezelés alatt előfordulhat, hogy ápolásra vagy gondozásra szorul az adott személy. Sebellátás, öltöztetés, mozgásbeli támogatás a célja.
Ide tartozik ugyanakkor a fizikális medicina is: pl: hidroterápia, (vagy a vízben tartott gyógytorna,) elektomágnes-hullámterápia, ultrahang terápia is.

Ergoterápia

Konduktív pedagógia
Milyen elvárások lehetnek?
Az teljesen normális, hogy mindenki egy rehabilitációs program után ugyan azt az aktív életet szeretné élni mint előtte. Ugyanakkor a folyamat alatt sokszor előtörnek olyan érzések a kliensek számára, hogy sosem fog már úgy mozogni mint előtte, ezért fontos a pszichés támogatás is megfelelő szakemberekkel ( pszichológus) Azt fontos leszögeznünk, hogy minnél hatékonyabb a rehabilitáció, annál gördülékenyebben térhet vissza az adott személy a "régi" életéhez. Azt ne felejtsük el, hogy az elöregedő társadalmunkban egyre több orvosi beavatkozás szükséges, amiben a rehabilitáció fokozza a hatékonyságot, ezért is fontos, hogy ezzel a területtel foglalkozzunk és megfelelő rehabilitációs eszközökkel és szakemberekket képezzük ki.
